Tones & I leads 2019 ARIA Awards nominations; Thelma Plum & The Teskey Brothers set to shine

The 2019 ARIA Awards season has officially launched! With less than seven weeks until Australian music’s night of nights, the ARIAs have named their nominees, with the Artisan and Fine Arts award winners already nabbing their coveted pointed statues.

Leading the nomination count is Tones & I, with eight noms phenomenally under her belt. To give you some context, her debut single ‚ÄúJohnny Run Away‚ÄĚ was released merely seven months ago, with the artist taking out the record of most weeks at number¬†1 on the¬†ARIA Singles Chart¬†by an Australian artist, just this week. Her career trajectory has been the most overnight of success, with Toni Watson beginning the year living out of her van and busking, to drawing the largest opening slot crowd of approximately 20,000 punters to her midday set at Splendour In The Grass. Just as Amy Shark swept the awards clean last season, it‚Äôs expected for Tones to do the same.

The Teskey Brothers and Thelma Plum equal second on the leader board with seven nominations each, and with Sam Teskey already taking him his ARIA for Best Engineer of the Year.

This year, YouTube Music is giving fans the chance to vote for Best Video and Song of the Year directly through Google Search by searching ‚ÄėARIA Vote‚Äô and following the prompts. Using their Google Account, viewers can vote once per day, per category, until midnight on November 20th.

Hosting the big night will be nominee Guy Sebastian, who’s up for four awards across the night including Best Male Artist and Best Pop Release.

Check out all the nominees below:

2019 ARIA AWARD NOMINATED ARTISTS 

Winners to be announced Wednesday, 27th November, The Star, Sydney

Album Of The Year
Dean Lewis РA Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Hilltop Hoods РThe Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
RÜFÜS DU SOL РSolace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)
The Teskey Brothers РRun Home Slow (Ivy League Records)
Thelma Plum РBetter In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)

Best Male Artist
Dean Lewis РA Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Guy Sebastian РChoir (Sony Music Australia)
Hayden James РBetween Us (Future Classic)
Matt Corby РRainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Paul Kelly РNature (EMI Music Australia)

Best Female Artist
Amy Shark РMess Her Up (Wonderlick Recording Company)
Jessica Mauboy РLittle Things (Sony Music Australia)
Julia Jacklin РCrushing (Liberation Records)
Thelma Plum РBetter In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones And I РDance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)

Best Dance Release
Dom Dolla РTake It (Sweat It Out/Warner Music Australia Pty Ltd
FISHER РYou Little Beauty (etcetc Music)
Peking Duk & Jack River РSugar (Sony Music Australia)
PNAU РSolid Gold (etcetc Music)
RÜFÜS DU SOL РSolace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)

Best Group
5 Seconds Of Summer РEasier (Interscope / EMI Music Australia)
Birds Of Tokyo РGood Lord (EMI Music Australia)
Hilltop Hoods РThe Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
RÜFÜS DU SOL РSolace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)
The Teskey Brothers РRun Home Slow (Ivy League Records)

Breakthrough Artist
G Flip РAbout Us (Future Classic)
Stella Donnelly РBeware Of The Dogs (Stella Music/MGM)
The Teskey Brothers РRun Home Slow (Ivy League Records)
Thelma Plum РBetter In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones And I РDance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)

Best Pop Release
Amy Shark РMess Her Up (Wonderlick Recording Company)
Dean Lewis РA Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Guy Sebastian РChoir (Sony Music Australia)
Thelma Plum РBetter In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones And I РDance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)

Best Hip Hop Release
Baker Boy РCool As Hell (Danzal Baker/Island Records Australia)
Hilltop Hoods РThe Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Illy РThen What (Sony Music Australia)
Sampa The Great РFinal Form (Ninja Tune/Inertia Music)
Tkay Maidza РAwake feat. JPEGMAFIA (Dew Process/Universal Music Australia)

Best Soul/R&B Release
Kaiit РMiss Shiney (Alt. Music Group/Ditto Music)
Matt Corby РRainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Adrian Eagle РAOK (Adrian Eagle)
Genesis Owusu РWUTD + Vultures (Ourness/AWAL)
Tash Sultana¬†– Can’t Buy Happiness (Lonely Lands Records/Sony Music Australia)

Best Independent Release
Angie McMahon РSalt (Independent/AWAL)
G Flip РAbout Us (Future Classic)
Julia Jacklin РCrushing (Liberation Records)
The Teskey Brothers РRun Home Slow (Ivy League Records)
Tones And I РThe Kids Are Coming (Bad Batch Records/Sony Music)

Best Rock Album
Amyl and The Sniffers РAmyl and The Sniffers (Flightless Records)
Holy Holy РMy Own Pool Of Light (Wonderlick Recording Company)
Jimmy Barnes РMy Criminal Record (Bloodlines)
Midnight Oil РArmistice Day: Live at The Domain, Sydney (Sony Music Australia)
Skegss РMy Own Mess (Ratbag Records)

Best Adult Contemporary Album
Julia Jacklin РCrushing (Liberation Records)
Paul Kelly РNature (EMI Music Australia)
Samantha Jade РThe Magic of Christmas (Sony Music Australia)
Seeker Lover Keeper РWild Seeds (Liberation Records)
The Paper Kites РOn The Corner Where You Live (Wonderlick Recording Company)

Best Country Album
Charlie Collins РSnowpine (Mirror Music/Inertia Music)
Felicity Urquhart РFrozen Rabbit (ABC Music/Universal Music Australia)
Lee Kernaghan РBackroad Nation (ABC Music/Universal Music Australia)
Morgan Evans РThings We Drink To (Warner Music Nashville)
Sara Storer РRaindance (Universal Music Australia)

Best Hard Rock/Heavy Metal Album
Clowns РNature/Nurture (Damaged Record Co./Caroline Australia)
Dead Letter Circus РDead Letter Circus (BMG)
DZ Deathrays РPositive Rising: Part 1 (I OH YOU)
King Gizzard and The Lizard Wizard РInfest The Rats’ Nest (Flightless Records/Inertia Music)
Northlane РAlien (UNFD)

Best Blues & Roots Album
Dan Sultan РAviary Takes (Liberation Records)
John Butler Trio РHOME (Jarrah Records/MGM)
King Gizzard and The Lizard Wizard РFishing For Fishies (Flightless Records/Inertia Music)
Paul Kelly РLive At Sydney Opera House (ABC Music/Universal Music Australia)
The Teskey Brothers РRun Home Slow (Ivy League Records)

Best Children’s Album
Dan Sultan РNali & Friends (ABC Music/Universal Music Australia)
Kamil Ellis and Ensemble Offspring РClassic Kids: Music For The Dreaming (Australian Broadcasting Corporation)
Regurgitator’s Pogogo Show¬†– The Really Really Really Really Boring Album (ABC Music/Universal Music Australia)
The Beanies РImagination Station (Kinderling Kids Radio)
The Wiggles РParty Time! (ABC Music/Universal Music Australia)

Best Comedy Release
Arj Barker
 РOrganic (Universal Sony Pictures Home Entertainment)
Carl Barron РDrinking With A Fork (Universal Sony Pictures Home Entertainment)
Chris Lilley РLunatics (Official Soundtrack) (ABC Music / Universal Music Australia)
Sammy J РSymphony In J Minor (ABC Music / Universal Music Australia)
Veronica & Lewis РSex Flex: A Rap Guide To Fornication (ABC Music / Universal Music Australia)

PUBLIC VOTED AWARDS

Best Video presented by YouTube Music
Baker Boy РCool As Hell (Danzal Baker/Island Record Australia)
Briggs РLife Is Incredible feat. Greg Holden (Adam Briggs/Island Records Australia)
G Flip РDrink Too Much (Future Classic)
Guy Sebastian РChoir (Sony Music Australia)
Hilltop Hoods РExit Sign feat. Illy & Ecca Vandal (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Jessica Mauboy РLittle Things (Sony Music Australia)
PNAU РSolid Gold (etcetc Music)
Sampa The Great РFinal Form (Ninja Tune/Inertia Music)
Thelma Plum РBetter In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones And I РDance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music Australia)

Best Australian Live Act
Amy Shark РAmy Shark Australian Tour (Wonderlick Recording Company)
Baker Boy РCool As Hell Tour (Danzal Baker/Island Records Australia)
Electric Fields Р2000 And Whatever Tour (Independent/Ditto)
Gang Of Youths РSay Yes To Life Tour (Mosy Recordings/Sony Music)
Hilltop Hoods РThe Great Expanse World Tour (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Keith Urban¬†– Graffiti U Tour 2019 (Capitol ‚Äď Nashville/EMI Music Australia)
King Gizzard and The Lizard Wizard РKing Gizzard & The Lizard Wizard Australian Tour 2019 (Flightless Records/Inertia Music)
Midnight Oil РMidnight Oil (Sony Music Australia)
Peking Duk¬†– Peking Duk’s Biggest Tour Ever‚Ķ So Far (Sony Music Australia)
The Teskey Brothers РThe Teskey Brothers РIntimate Venue Tour (Ivy League Records)

Song Of The Year presented by YouTube Music
5 Seconds Of Summer РEasier (Interscope/EMI Music Australia)
Amy Shark РMess Her Up (Wonderlick Recording Company)
Birds Of Tokyo РGood Lord (EMI Music Australia)
Dean Lewis Р7 Minutes (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Guy Sebastian РChoir (Sony Music Australia)
Hilltop Hoods РLeave Me Lonely (Hilltop Hoods/Universal Music Australia)
Kian РWaiting (EMI Music Australia)
Morgan Evans РDay Drunk (Warner Music Australia Pty Ltd)
Ocean Alley РConfidence (The Orchard)
Tones and I РDance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)

Best International Artist
Ariana Grande РThank U, Next (UNI/UMA)
Billie Eilish РWhen We All Fall Asleep Where Do We Go (INR/UMA)
Ed Sheeran РNo.6 Collaborations Project (ATL/WAR)
George Ezra РStaying At Tamara’s (COL/SME)
Khalid РFree Spirit (RCA/SME)
P!nk РHurts 2B Human (RCA/SME)
Post Malone РHollywood’s Bleeding (UNI/UMA)
Shawn Mendes РShawn Mendes (ISL/UMA)
Taylor Swift РLover (UNI/UMA)
Travis Scott РAstroworld (SME)

Telstra ARIA Music Teacher of the Year
Antonio Chiappetta (St Andrews College, Marayong, NSW)
Bel Skinner (North Regional TAFE, WA)
Julie Rennick (Gunnedah Conservatorium, NSW)
Lee Strickland (Narbethong State Special School, QLD)
ARTISAN AWARDS

Best Cover Art
WINNER: Emilie Pfitzner for Thelma Plum РBetter in Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)

Ben Jones for Amyl and The Sniffers РAmyl and The Sniffers (Flightless Records)
Jonathan Zawada for Flume РHi This is Flume (Mixtape) (Future Classic)
Nick Mckk for Julia Jacklin РCrushing (Liberation Records)
Lucy Dyson for Paul Kelly РNature (EMI Music Australia)
Emilie Pfitzner for Thelma Plum РBetter In Blak  (Warner Music Australia Pty Ltd)

Engineer Of The Year
WINNER: Sam Teskey for The Teskey Brothers РRun Home Slow (Ivy League Records)

Hilltop Hoods РThe Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Burke Reid for Julia Jacklin РCrushing (Liberation Records)
Kevin Parker for Tame Impala РPatience (Modular Recordings/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Sam Teskey for The Teskey Brothers РRun Home Slow (Ivy League Records)
Konstantin Kersting for Tones And I РDance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)

Producer Of The Year
WINNER: Dann Hume for Matt Corby РRainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Dann Hume for Matt Corby РRainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Kevin Parker for Tame Impala РPatience  (Modular Recordings/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Burke Reid for Julia Jacklin РCrushing (Liberation Records)
Paul Kelly and Steven Schram for Paul Kelly РNature (EMI Music Australia)
Konstantin Kersting for Tones And I РDance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)
FINE ARTS AWARDS

Best Classical Album
WINNER: Paul Kelly, James Ledger РThirteen Ways To Look At Birds (Decca Australia/Universal Music Australia)

Diana Doherty, Sydney Symphony Orchestra, Nigel Westlake, David Robertson, Synergy Vocals РNigel Westlake: Spirit of the Wild / Steve Reich: The Desert Music  (ABC Classic/Universal Music Australia)
Genevieve Lacey РSoliloquy: Telemann Solo Fantasias  ( ABC Classic/Universal Music Australia)
Grigoryan Brothers, Adelaide Symphony Orchestra, Benjamin Northey РBach Concertos (ABC Classic/Universal)
Nicole Car, Australian Chamber Orchestra, Richard Tognetti РHeroines (ABC Classic/Universal Music Australia)
Paul Kelly, James Ledger РThirteen Ways To Look At Birds (Decca Australia/Universal Music Australia)

Best Jazz Album
WINNER: Kate Ceberano and Paul Grabowsky РTRYST  (ABC Music/Universal Music Australia)

Andrea Keller РTransients Vol.1  (MGM)
Angela Davis РLittle Did They Know  (ABC Jazz/Universal Music Australia)
Barney McAll РZephyrix (Extra Celestial Arts)
Kate Ceberano and Paul Grabowsky РTRYST  (ABC Music/Universal Music Australia)
Phil Slater РThe Dark Pattern (Earshift/The Planet Company)

Best Original Soundtrack or Musical Theatre Cast Album
WINNER: Various Artists РThe Recording Studio (Music From The TV Series) (ABC Music/Universal Music Australia)

Burkhard Dallwitz РLOCUSTS: Original Motion Picture Soundtrack (Closereef Productions)
Gang Of Youths РMTV Unplugged (Live in Melbourne) (Mosy Recordings/Sony Music)
Luke Howard РThe Sand That Ate The Sea (Mercury KX/Universal Music Australia)
Trials РCargo (Causeway Films/Universal Music Australia)
Various Artists РThe Recording Studio (Music From The TV Series) (ABC Music/Universal Music Australia)

Best World Music Album
WINNER: Melbourne Ska Orchestra РOne Year Of Ska (ABC Music/Universal Music Australia)

Chaika¬†‚Äď Arrow¬† (Mara Music/Independent/Gyrostream)
Joseph Tawadros РBetrayal of a Sacred Sunflower (Independent/The Planet Company)
Melbourne Ska Orchestra РOne Year Of Ska (ABC Music/Universal Music Australia)
Tara Tiba РOmid (Cezanne Producciones/The Planet Company)
Zela Margossian Quintet РTransition (Art As Catharsis)

The 2019 ARIA Awards will be broadcast around Australia on the Nine Network from The Star Event Centre, Sydney on Wednesday, 27th November 2019.

Tags: , , , , ,